Ana sayfa yap | Sık kullanılanlara ekle << Sonraki girişinizde kolay bulmak için

23 Nisan 2012 Pazartesi

Mısır'dan İsrail'e büyük darbe


Mısır'dan İsrail'e büyük darbe Kahire, İsrail'le varılan barış anlaşmasının en önemli unsurlarından doğalgaz sevki sözleşmesini iptal ettiğini açıkladı. İsrail, doğalgaz ihtiyacının yüzde 40'ını Mısır'dan karşılıyor.

Mısır'da yetkililer, İsrail'e doğalgaz sevkine ilişkin anlaşmayı iptal ettiklerini açıkladı.

İsrail elektrik üretiminde kullandığı doğalgazın yüzde 40'ını Mısır'dan karşılıyor.

ReklamMısır'ın açıklaması, doğalgaz boru hattının ardarda sabotajlara hedef olması nedeniyle sevkiyatın darbe almasını izliyor.

İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, Kahire'nin adımının ''büyük bir kaygı'' yarattığını ve iki ülke arasındaki barış anlaşmasını gölgelediğini söyledi.

Mısır, 1979'da İsrail'le barış anlaşması imzalayan ilk Orta Doğu ülkesi. Doğalgaz sevkiyatı da iki ülke arasındaki anlaşmanın kilit unsurlarından biri.

BBC'nin Kahire'deki muhabiri Jon Leyne, doğalgaz anlaşmasının ülkede ciddi tepki gördüğünü, eski Devlet Başkanı Mübarek'in de doğalgazı çok ucuza satmakla suçlandığını aktarıyor. İsrail ise doğalgaz için ödediği fiyatın uygun olduğunu savunuyor.

Mısır Doğal Gaz Şirketi yaptığı açıklamada sözleşmeye aykırı davranıldığı gerekçesiyle sevkiyatın sona erdiğini duyurdu.

Doğalgazın alıcısı olan İsrail şirketi ise, Mısır'ın anlaşmayı sona erdirme girişiminin yasadışı ve kötü niyetli olduğunu savunarak Kahire'ye bu girişimi geri alması çağrısında bulundu.

Şirket, boru hattının Sana Çölü'nden geçen bölümünde düzenlenen saldırılar nedeniyle sevkiyatta yaşanan kesintiden uğradığı zararın tazmini için Uluslararası Tahkim'e başvurmuştu.

Son bir yılda boru hattını hedef alan saldırıların sayısının 14 olduğu bildirildi.0 yorum: